AKTUÁLNĚ

zpět na všechny zprávy

Brzký debut za Slavii i přestup do bundesligy. Klíčové momenty v kariéře Ondřeje Petráka

Kariéra Ondřeje Petráka připomíná pohádku. Sotva dosáhl plnoletosti, už patřil do ligového „áčka“ pražské Slavie, kde se záhy zařadil mezi největší hvězdy. Z Edenu si to následně zamířil rovnou do německé bundesligy a v dresu reprezentace měl možnost zahrát si na domácím ME do 21 let.

Ligový debut za Slavii

Petrák přišel do Slavie už ve svých deseti letech. Postupně prošel všemi mládežnickými výběry, kde vždy patřil k nejlepším hráčům. Každému se ovšem nepoštěstí, abych ve svém klubu došel až na úplný vrchol a pravidelně nastupoval i za ligový tým. Rodákovi z Prahy se to povedlo.

První říjnový den roku 2010 bude mít v životě defenzivního univerzála vždy zvláštní význam. Důvod? Právě v tento den si totiž odbyl v „sešívaném“ dresu premiéru v nejvyšší soutěži. Nakočil na závěrečných pět minut do utkání s Plzní, když na hřišti nahradil Jakuba Horu. Radost z premiéry Petrákovi kalil jen výsledek, slávisté podlehli pozdějšímu ligovému mistrovi ze západu Čech 0:1.

Přestup do bundesligového Norimberku

V případě Petráka nezůstalo jen u těch několika málo minut proti Plzni. Postupem času se z něj stal dokonce klíčový muž slávistického týmu a pravidelně sbíral nejvíc odehraných minut v sezoně. Poslední zápas za klub z Edenu odehrál začátkem prosince 2013, kdy si pomohl Slavii k výhře nad Libercem. O měsíc později se už hlásil ve svém novém angažmá – v bundesligovém Norimberku. Tehdy se mluvilo o odstupném ve výši jednoho milionu eur.

„Slavia je klubem mého srdce. Byl jsem tady od deseti let, to ve vás nechá velkou stopu. Dostal jsem nabídku, kterou jde jen těžko odmítnout. Angažmá v Norimberku vidím jako obrovskou šanci pro svou další fotbalovou kariéru. Chtěl bych poděkovat jak fanouškům za skvělou podporu během těch tří let v áčku, tak celému klubu za šanci, kterou jsem tu dostal,“ říkal při odchodu Petrák, který stihl za Slavii odehrát celkem 62 ligových zápasů, v nichž zaznamenal dva góly.

Účast na domácím ME jednadvacítek

Od patnácti let patřil do všech mládežnických reprezentačních výběrů a vždy patřil mezi vůdčí osobnosti. Jinak tomu nebylo ani v týmu do jednadvaceti let, s nímž zažil další velký vrchol svojí dosavadní kariéry. V roce 2015 hostila Česká republika mistrovství Evropy v této věkové kategorii a Petrák už jako hráč Norimberku pochopitelně ve výběru pro turnaj nechyběl.

Kouč Jakub Dovalil s ním navíc v nabitém týmu počítal do základní sestavy na pozici defenzivního záložníka. Petrák odehrál všechny tři zápasy v základní skupině. Čský tým ovšem po porážce s Dánskem, suverénnímu čtyřgólovému vítězství nad Srbskem a mimořádně cenné remíze se silným Německem skončil na domácím šampionátu už ve skupině.